Jedziemy w góry!

Jedziemy w góry

Górska wyprawa w zimie to dość niecodzienne warunki, brak bieżącej wody, spadająca szybko temperatura. Jak poradzić sobie w tak ekstremalnych warunkach z okresem? Czy należy zrezygnować z ferii? Może najlepiej zaszyć się na ten czas w domu i zrezygnować z szusowania po górskich szlakach? 

Nie! Absolutnie nie! Okres nie jest przeszkodą stojącą na drodze przyjemności. Nie można zmieniać planów tylko z tego powodu, że w tym czasie wypada miesiączka. Fakt, jest to niekiedy trudny czas dla dziewczyny, ale jeżeli będziemy pamiętały o kilku ważnych zasadach nie odczujemy w tym czasie dyskomfortu. 

W naszej walizce oprócz kombinezonu narciarskiego koniecznie musi się znaleźć przewiewna bielizna, najlepiej z bawełny oraz koszulki, takie które będą szybko schły, lekkie i wygodne. Najlepszym rozwiązaniem jest odzież z materiałów syntetycznych. 

Szusując po górskich szlakach, stojąc w kolejce do wyciągu musimy pamiętać, że możemy korzystać z toalety publicznej. Drugą ważną kwestią jest fakt, że przy zwiększonym wysiłku fizycznym czas nadejścia krwawienia może ulec zmianie. Jeżeli nasz zegar biologiczny wskazuje, że dostaniemy okres kilka dni po wyprawie musimy się zabezpieczyć już na samą wyprawę. 

A co zabrać? 

1. Koniecznie wilgotne chusteczki do higieny intymnej. Są niezastąpione, gdy nie ma bieżącej wody.

2. Tampony - najlepiej sprawdzają się w trudnych warunkach. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą odpowiedniego rozmiaru - aktywność fizyczna może zwiększyć krwawienie. Dla komfortu, tampony zmieniaj częściej niż zazwyczaj.

3. Wkładki higieniczne z naturalnych włókien pomogą zachować czystość. 

4. Leki przeciwbólowe.

5. Podczas okresu wraz z krwią tracimy żelazo, więc warto zadbać o odpowiednią dietę, aby uzupełnić niedobór żelaza. Jeżeli wybieramy się na bardzo ekstremalną wyprawę, w wysokie góry to koniecznie skonsultujcie się z lekarzem, być może zaleci odpowiednie suplementy. 

6. Podkładki papierowe na toaletę oraz papier toaletowy – nie tylko w te dni. Sedes jest kłębiskiem bakterii, dlatego koniecznie, będąc w publicznej toalecie zawsze używaj podkładek. Pomogą one zachować czystość i ustrzegą Cię przed niechcianymi infekcjami. Warto mieć również przy sobie swój papier toaletowy. Zastąpisz nim ten, który jest w publicznych toaletach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że używasz papieru wolnego od zanieczyszczeń. 
Warto również rozważyć kwestię depilacji miejsc intymnych, zabieg ten pomoże w zachowaniu właściwej higieny podczas menstruacji.